Bugün Ne İzlesek? 10 Mayıs 2019

Not Defteri – The Notebook (2004)

not-defteri-afiş

Not Defteri, orijinal ismiyle The Notebook olarak 2004 yılında yayınlandı. Filmin oldukça eski olmasına karşın sıkı bir hayran kitlesi olduğunu görebilirsiniz. Çift olarak izlenecek filmler listenize mutlaka almanızı önerdiğimiz Not Defteri filmi, romantik ve dram türlerini birbiriyle harmanlıyor. Ayrıca Jan Sardi, Nicholas Sparks ve Jeremy Leven üçlüsünden çıkan senaryo ile müthiş bir sürükleyiciliğe erişildiğini hatırlatmak isteriz. Burada yönetmen koltuğunda oturan Nick Cassavetes’in payını es geçemeyiz.

Not Defteri Konusu

Not Defteri konu itibariyle çok ütopik bir yapı ile sunuluyor. Sıradan ve alışılmış aşk hikâyelerinden sıkılanlar için bir kaçış yoluna dönüşebilir. Özellikle romantik ve romantik dram filmlerden hoşlanmayanları bile ekran başına kilitleyebileceğini belirtmeliyiz.

Filmin tüm hikâyesi Duke isimli bir ihtiyardan çıkar. İhtiyarların kaldığı bir bakım evinde yaşamını sürdüren yaşlı adamın yıllar önceden kalma bir not defterini açmasıyla beraber her şey bambaşka bir hal alır. Not defterinin rengi dahi atmıştır ve 1940’lı yıllara kadar dönen bir hikâyenin ateşini fitillemiştir.

not-defteri-the-notebook

Hikâyenin kahramanları ise Allie ile Noah’tır. Allie’nin yaz tatili için geldiği Güney Carolina’da yaşadığı bir aşkı baz almaktadır. Bu aşk hikâyesinin 17 yaşındaki bir kız olan Allie ile Noah arasında geçtiği aşikâr. Fakat aşkın sadece bunlarla sınırlı olmayan bir takım sınırları olduğu hususuna da değiniliyor. Çünkü iki gencin birbiriyle yakınlaşması kadar doğal bir şey yoktur. Ancak işin içine sınıf ayrılıkları, maddi ve manevi farklılıklar ve statüler dahil olduğunda durum pek iç açıcı olmayacaktır.

not-defteri-kesit-the-notebook

Filmin en farklı noktası ise ikinci dünya savaşı arifesini anlatıyor olmasıdır. Yani bir anlamda bu açıdan da güncel bir hikâye örgüsüne rastlıyoruz. Doğal olarak sıradan bir aşk filminden ziyade kaliteli bir yapıma dönüşmesine vesile oluyor.

Not Defteri Oyuncu Kadrosu

The Notebook filminin oyuncuları arasında dönemin en iyi isimlerini görebiliyoruz. Bu yönüyle gerçekten başarılı bir ivme yakalayarak izleyici karşısına çıkıyor. Allie karakterine Rachel McAdams hayat verirken, Noah karakteriyle karşımıza çıkan isim Ryan Gosling oluyor. Filmin oyuncu kadrosunda Kevin Connolly, Heather Wahlquist, Ed Grady, Jennifer Echols, Tim Ivey, James Garner, Starletta DuPois, Gena Rowland, James Marsden gibi önemli oyuncular bulunuyor.

Fragman

Not Defteri filmi için romantik dram türünü kapsayan en özel yapımlardan birisi tanımlamasını yapmak mümkün. Romantik ve Romantik Komedi bölümünü ziyaret ederek bu tip film tavsiyeleri alabilirsiniz.

Ayrıca bizi Instagram üzerinden takip ederek akışa düşen önerileri ve haberleri anlık olarak yakalayabilirsiniz.

Görüşünü Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir