Bugün Ne İzlesek? 16 Mayıs 2019

Lucy (2014)

lucy filmi

Lucy, ilk kadın ismi olarak bilinmesi dışında beyazperdeye yansıyan filmle de büyük bir yankı uyandırdı. Filmin özellikle bilimkurgu hayranlarını etkilediğini söylemeliyiz. Ancak aksiyon ve gerilim severlerinde büyük bir keyif alarak izlediği bir yapıma dönüştü. 2014 yılında vizyona giren filmin Fransa ve ABD ortak projesi olduğunu, Scarlett Johnsson ve Morgan Freeman ile dev bir potansiyele ulaştığını hatırlatalım. Senaryosunda ve yönetmen koltuğunda Luc Besson’u görmemiz bile kalitenin odak noktasını bizlere kanıtlamış oluyor.

Lucy Konusu

Her zaman gördüğümüz alışılmış bilimkurgu filmlerinden ziyade tiyatral bir senaryo işleyişine sahip. Lucy filminin konusu tamamıyla beyin kapasitesinin %100’ünü kullanmakla ilgili. Fakat bunu bize genç bir çiftin hayatını baz alarak göstermeye başlıyor.

Richard isimli erkek arkadaşıyla birlikte yaşayan Lucy için hayat gayet sıradandır. Ancak Richard’ın uyuşturucu kartelleri ve kullanıcılar arasında ciddi bir bağa sahip olduğunu anlaması uzun sürmez. Kendisinin bile anlam veremediği bir hızda Richard’ın pervasız tavırları onu bir kuryeye dönüştürür. Bu işi yapmak istemediğini söylediği son teslimatta ise tuzağa düşer ve Koreli uyuşturucu patronu tarafından esir alınır.

scarlett johnsson

Korelilerin yüklü miktarda uyuşturucuyu yasadışı yollardan farklı lokasyonlara dağıtması gerekmektedir. Bunun için seçilen kuryelerden birisi ise Lucy olmak zorundadır. Kendisinin haberi olmadan karnının içerisine belirli poşetler içerisinde güçlü uyuşturucu haplar yerleştirilir. Ameliyat olurken ruhu bile duymaz. Bunu fark ettiğinde ise artık çok geçtir. Bu işten kurtulmak için işi yaparak sıyrılmak ister.

lucy filmi

Fakat birkaç haydut tarafından taciz edilmesi ve kötü muamele görmesiyle beraber aldığı darbeler farklı bir takım mutasyonlara sebep olur. Lucy’nin fiziksel anlamda bir değişikliği gözlenmez. Ancak karnındaki poşetlerden kanına karışan uyuşturucu miktarı arttıkça beyninin büyük bir kısmını kullanmaya başlar. İçerisindeki güç ona farklı nitelikler katar.

lucy filmi

Fizyolojik ve mental açıdan hiç keşfetmediği detayları görerek yaşamını sürdürür. Nörolojik alanda çalışmalarını sürdüren Profesör Norman ise Lucy karşısında şaşkına döner. Zira beynimizin %100’ünü kullanırsak ne olur sorusunun cevabını verebilecek yegane insan Lucy olacaktır.

Lucy Oyuncu Kadrosu

Lucy filmi oyuncu kadrosu olarak pek çok alternatifini geride bırakmayı başarabiliyor. Hem başarılı hem de filmle iç içe geçmiş karakterler tercih edilmiş. Morgan Freeman ve Scarlett Johnsson içinse bir başyapıta dönüşmüş.

 • Morgan Freeman
 • Scarlett Johnsson
 • Amr Waked
 • Pilou Asbeak
 • Min-sik Choi
 • Julian Rhind-Tutt
 • Jan Oliver Schroeder
 • Nicolas Phongpheth
 • Analeigh Tipton
 • Luca Angeletti
 • Pascal Loison

Fragman

Lucy filmini izlerken doğrudan bir süper kahraman filmi izleyeceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Özellikle beyninin %10, %20, %50, %80 gibi farklı ölçeklerde kullanılmasıyla ortaya çıkan yetenekleri ayrı ayrı ele alma şansı yakalayacağız. Bu yönüyle bilimsel anlamda da insanlar için ufuk açıcı bir seyir zevkline dönüştüğünü belirtmek istiyoruz.

Bilimkurgu filmleri gibi aksiyon ve gerilim yönünden de geniş bir öneri arşivi oluşturmaya çalışıyoruz. Bize Instagram hesabımızı takip ederek destek olmayı unutmayın.

Görüşünü Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir