Bugün Ne İzlesek? 17 Mayıs 2019

Evrim – Transcendence

evrim filmi transcendence poster

Evrim filminin orijinal ismi Transcendence olarak lanse edilerek 2014 yılında vizyona koyulduğunu görebilirsiniz. Bilimkurgu temalı filmin aksiyon ve dram yönlerinin baskın geldiği bir senaryosu olduğunu da vurgulamak istiyoruz. Film için başarılı oyuncular ve harika bir senaryo bir araya getirilmiş. Wally Pfister yönetmenliğinde çekilen yapımın senaryosunda Jack Paglen ismini görüyoruz. Evrim filmi pek çok açıdan teknolojinin ulaşacağı noktaların sinyallerini içeriyor.

Evrim Konusu

Evrim, konu itibariyle geleceğin evrimi açısından önem taşıyan bir noktayı gün yüzüne çıkarıyor. Filmde son derece dikkat çekici bir takım teknolojilerle karşı karşıya kalıyoruz. Bunların en öne çıkanı ise insanın ölmesini fiziki boyuta indirgemek oluyor. Öldükten sonra beynimizin yaşamaya devam etmesi ne kadar mümkün olabilir?

evrim filmi transcendence

Bir süper bilgisayar ile yapay zekayı bir araya getirerek çığır açan çalışmalar yürüten Will Caster başarılı bir uzmandır. Bilim dünyasında çok ses getiren çalışmalarına bilinç sahibi bir yapay zeka tanımlaması ile noktayı koymuştur. Tabi ki burada bilinç sahibi olabilmenin ispatı büyük bir şova dönüşür. Teorik olarak beynin elektromanyetik sinyallerini toplayarak bir cihaz yardımıyla ayakta kalabilmesi mümkün gibi görünebilir. Ancak yaşamı sürdürmesi, gelişimi, etkileşimi ne denli mümkündür hep birlikte izleyeceğiz.

Doktor Will Caster, projesine hayatını adamasına rağmen bir grup radikal tarafından büyük tehditler almaktadır. Yaptığının somut bir yanlış olduğunu savunan radikal grupların hedefinde olduğu için saldırılara uğrar. Az bir ömrü kaldığında ise tüm süreç eşinin eline geçer. Kendisi gibi bilim insanı olan eşi Evelyn ise büyük bir deneysel adım atarak eşi Will Caster’ın beyin sinyallerini toplamaya başlar.

evrim filmi transcendence sahne

Kök bilgileri süper bilgisayara aktararak adeta bir yapay zekayı normal insan beyninin algısıyla bütünleştirmeyi amaçlar. İlk başlarda başarısız olduğu kanısına varsa da Will’in eşiyle etkileşime geçmesi uzun sürmez. İnternet ağı sayesinde sürekli kendisini geliştiren Will ise artık bir makine olarak hayata hükmetme evresine ulaşır. Yapay organlar, hayatı kolaylaştıran ekipmanlar, yara ve hastalıkları iyileştiren kimyasal ilaçlar üzerine ciddi bir tesis kurarak yola devam ederler. Ancak bu süreç pek de sağlıklı ilerlemeyecektir. Hem hükümet hem de radikal gruplar tarafından baskı altında olan şirketin sonu için geri sayım başlamıştır. Ya da Will Caster tarafından yapılacak hamle ile Evrim filmi sürpriz bir noktaya ulaşacaktır.

Evrim Filmi Oyuncu Kadrosu

Evrim filmi için oyuncu kadrosunun dikkat çektiğini söylemiştik. Burada Johnny Depp ismi bile yeterli bir kıstas olarak düşünülebilir. Fakat diğer isimlere baktığımızda da hatırı sayılır bir kadroya sahip olduğu kanısına varacaksınız.

 • Johnny Depp
 • Morgan Freeman
 • Kate Mara
 • Rebecca Hall
 • Paul Bettany
 • Cillian Murphy
 • Cole Hauser
 • Clifton Collins Jr
 • Cory Hardrict
 • Luce Rains
 • Josh Stewart

Fragman

Evrim yani Transcendence ile bilimkurgu ve aksiyonun doruk noktalara ulaştığı bir yapım izleme şansına sahipsiniz. Ancak filmin dramatize edilmiş pek çok hikâyeyi bir arada topladığını da söylemeden geçemeyiz. Geleceğe yönelik filmlerden hoşlananlar için güzel bir tercih olabilir. Yeni Filmler kısmında da sık sık vizyon filmlerine yer verdiğimizi belirtelim.

Ayrıca Instagram ve Twitter üzerinden bizi takip edebileceğinizi unutmayın.

Görüşünü Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir