Bugün Ne İzlesek? 19 Mayıs 2019

Ben Kimim? – Who Am I? (2014)

ben kimim film afişi

Who Am I filminin Türkiye vizyon tarihi 2015 yılıydı. Almanya yapımı filmin orijinal ismi ise Who Am I – Kein System ist Sicher olarak lanse edilmişti. Türkiye için Ben Kimim ismi ile vizyona giren gizem, suç ve drama filminin gerilim ve aksiyon yönü oldukça ilgi çekici. Keza bu kez aksiyonu sanal dünyada yaşatan bir yapımla karşı karşıyayız. Senaryosunda da yönetmen koltuğunda da Baran Bo Odar ismini gördüğümüz film için bir hacker filmi demek yanlış olmayacaktır. Filmin senaryosunda payı olan Jantje Friese’nin hakkını da teslim etmek gerek.

Ben Kimim Konusu

Son dönemlerde hacker filmleri birçok kişiyi etkisi altına aldı. Hatta diziler bile bu aşamada bu konsepti kullanabiliyor. Ben Kimim filminde de benzer bir hikâye görmekteyiz. Bu tip yapımları sevenler için Fight Club ile Mr. Robot harmanlaması olduğunu söylemek çok yanlış olmayacaktır. Şimdiye kadar sürekli olarak bu iki yapımla karşılaştırılması da bunun getirisidir.

who am i, ben kimim filmi

Film her zaman olduğu gibi kendi halinde yaşayan bir karakterin üzerinden yürüyor. Ana karakterimiz olan Benjamin siber suçlardan aldığı ceza sonucunda temizlik işlerinde çalışmaya mahkum olur. Bu esnada tanıştığı bir diğer ceza almış kişi ise Max’tır. Max arkadaşlarıyla birlikte neler yaptığını görmesi için onu bir partiye davet eder. Partiyi verdiği ev kendisinin olmamasına rağmen burada bile marifetlerini göstermiştir. Tabi ki bu Benjamin için ilk deneyime dönüşür.

Suç dünyasına adım adım yaklaştığının farkında olmayan Benjamin için adeta bir süper kahraman olma şansı doğmuştur. Hayatını daha saygın bir noktada yaşama deneyimi ve istediklerini elde etme fırsatı onu kontrol etmeye başlar. Açılmaya çalıştığı kızın partide olması ise bunu tetikleyen noktalardan birisine dönüşür. Max, hayatın anahtarını adeta Benjamin’e uzatan el olmuştur.

who am i, ben kimim filmi deepweb

Çalışmalara başlayan grubun dünya üzerinde büyük sükse yapmış şirketlere ve kuruluşlara karşı hack saldırıları düzenlediği bir silsile başlar. CLAY ismini verdikleri gruplarının adını herkese duyurmayı planlarlar. Ayrıca bunu kısa sürede başarmaları FR13NDS isimli hack grubunun gözünden kaçmaz. İstihbarat ise FR13NDS grubunun peşindedir. Fakat deep web üzerinde irtibatta oldukları bu grupla birlikte Clay ortaya çıkar ve planları tam tersine çevirir. Ayrıca filmin gizem unsuru açısından sürpriz sonlu pek çok noktası olduğunu hatırlatmak gerekir.

Ben Kimim Filmi Oyuncu Kadrosu

Ben Kimim filmiyle çok sayıda oyuncunun kişisel performansını ne kadar üst düzeye çektiğini görebiliyoruz. Özellikle bu yönüyle bile takdir edilebilecek bir yapım.

  • Tom Schilling
  • Elyas M’Barek
  • Antoine Monot Jr.
  • Wotan Wilke Möhring
  • Stephan Kampwirth
  • Leonard Carow
  • Arndt Schwering-Sohnrey
  • Hannah Herzsprung
  • Trine Dyrholm

Fragman

Ben Kimim fragmanı birçok bilişim ve siber dünya meraklısını heyecanlandıracak sahneleri içeriyor. Ayrıca bir duruş ve karakteristik bir fikir üzerine kurgulanmış senaryosu sayesinde de genel izleyiciyi kendisine çekmeyi başarıyor. Son dönemlerde artan arz talep ile birlikte yeni filmler ve dizi haberleri kategorilerinde de sık sık bu tip yapımlar göreceğiz gibi duruyor.

Görüşünü Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir