Bugün Ne İzlesek? 6 Mayıs 2019 #2

Interstellar – Yıldızlararası (2014)

Yıldızlararası-interstellar

Interstellar orijinal ismiyle vizyona giren ve 7 Kasım 2014 itibariyle hayatımıza dahil olmuş bilimkurgu filmiyle devam ediyoruz. Bilimkurgu izleyicisinin mutlaka izlemesi gereken filmler arasında yer aldığını söylemeliyiz. Kip Thorne tarafından yaratılmış solucan deliği teorisiyle beslenen Yıldızlararası filminin senaryosunu Christopher Nolan ve Jonathan Nolan ikilisi yazmış. Yönetmen koltuğunda da oturan Christopher Nolan için bir başyapıt olarak daha lanse ediliyor. Bilimkurgu dışında fantastik ve dram türlerini de içerisine kapsayan bir hikâyesi olduğunu hatırlatalım.

Yıldızlararası Konusu

Aslında insanoğlunun her zaman aklında olan ve hiç çıkmayacak bir paradoks ile başlıyor Yıldızlararası filmi. Çok eskiden beri uzay görevlerinde yer almış başarılı bir pilot olan Cooper için hayat berbat bir noktaya demir atmıştır. Uzaya çıkabilecek potansiyelde bir pilot olmasına rağmen dünyayı kasıp kavuran kum fırtınalarından arda kalan tek mahsul olarak mısır ekerek geçimini sağlamaya çalışmaktadır. Tabi ki kendisi gibi tüm dünyanın da aynı tehditle karşı karşıya kaldığını söylemeye gerek yok. Dünyamız ölmek üzeredir.

yıldızlararası-interstellar

İnsanların düştüğü bu durum sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri NASA için ayırdığı bütçeyi keser. Tamamıyla çalışmalarını sonlandıran NASA ise el altından aldıkları ödenek ile gizli bir üs kurarak insanoğlunun geleceği için bir çıkış planı hazırlar. Buna göre Yıldızlararası olarak belirtebileceğimiz bir mesafede olan farklı bir galaksideki 10 gezegene 10 başarılı bilim insanı indirilir. Topladıkları verileri dünyaya gönderirler.

İnsanlığın kurtarılması için iki seçenek vardır. İlki A planı olarak Cooper’a sunulur. Oraya gidip durumu analiz etmek ve insanoğlu için uygun bir yaşam desteği var ise insanları oraya taşımak cazip gelir. B planı ise insan genlerinin DNA olarak tüpler şeklinde gezegene götürülmesidir. Belki de A planı hiç olmamıştır. Cooper, 10 yaşındaki zeki kızı Murph için geri döneceğine söz verir. Amacı ise o gezegeni bulup Murph dahil tüm insanları oraya götürmektir. Kara delikler, 4.boyut, zaman ve uzay kavramlarının bir noktadan sonra birbiriyle iç içe geçtiği harika bir kompakt senaryoya sahip. Yıldızlararası filminin yıldızlar topluluğundan oluşan oyuncu kadrosu ise filmin averajını bir üst noktaya çekiyor.

yıldızlararası-interstellar

Yıldızlararası Oyuncu Kadrosu

Interstellar oyuncuları arasında Cooper rolüyle Matthew McConaughey, Murph için 10 yaşındaki rolünü çok iyi canlandıran Mackenzie Foy ve yaşlı haline hayat veren Ellen Burstyn büyüleyici bir ivme yakalamayı başarmış. Ayrıca Matt Damon, John Lithgow, David Oyelowo, Francis X. McCarthy, Anne Hathaway karşımıza çıkan diğer oyuncular. TARS isimli robotu ise Bill Irwin seslendiriyor.

Yıldızlararası Fragmanı

Interstellar yani namı diğer Yıldızlararası filmini bilimkurgu filmleri için yaptığınız liste için mutlaka değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Görüşünü Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir