Bugün Ne İzlesek? 7 Mayıs 2019

Wall-E

Wall-E filmi, çocuk kategorisine hitap eden bir animasyon gibi gözükebilir. Ancak filmin 6 yaş üzeri izleyici kitlesi etiketiyle piyasaya çıkan ve yetişkinler için de sunulan bir animasyon olduğunu vurgulayalım. Macera türünü yansıtan filmin bilimkurgu yapısına değinmeden geçmek istemiyoruz. Andrew Stanton, Jim Reardon ve Pete Docter üçlüsü tarafından yazılan Wall-E filmini Andrew Stanton yönetmenliğinde izlemiştik. Vizyon tarihi 2008 olmasına rağmen güncel bir animasyon deneyimi sunacağını düşünüyoruz.

Wall-E Konusu

Dünya ve yaşamın sonu baz alınarak hazırlanmış bir film olmasına rağmen aşka uzanan bir hikâyeye denk geleceğinizi söyleyebiliriz. Tüketim toplumunu en güzel şekilde özetleyen ve yansıtan senaryosuyla Wall-E isimli bir robotun başından geçenleri izleyeceğiz. Film, insanoğlunun dünyayı çöp yığınlarıyla terk etmesi sonrasında başlar. Uzak geleceği konu edinen filmde programlanmış bir robot olan Wall-E dünyada bırakılır.

Wall-E’nin tek amacı ise dünyayı yaşanmaz kılan çöpleri tasfiye ederek burayı tekrar yaşanabilir kılmaktır. Bu sırada insanoğlu yeni gezegenlere ve uzayın derinliklerine doğru ilerler. Yalnızlığın en uç noktasını yaşayan ve koca gezegende tek başına kalan bu sevimli robot için şans ilk defa gülmeye başlar. Çünkü Eve isimli robotla karşılaşır. Dünya için çok daha yaşanabilir bir yer olduğunu düşünmeye başlayan sevimli robotumuzun sevinci ise çok uzun sürmeyecektir.

Gezegenin durumunu saptayarak insanoğluna haber vermeyi amaçlayan Eve yolculuğa çıkarak dünyayı terk edecektir. Minik robotumuzun peşinden gitmemesi içinse hiçbir engel yoktur. Bu sıra dışı maceranın ince bir aşk hikâyesiyle çok daha gerçekçi bir olay örgüsüne kavuştuğunu söylemeden geçmeyelim. Ayrıca film boyunca sonucunu merak ettiğimiz bir ana temaya sahip olması izlerken büyük bir haz verebiliyor.

Wall-E Seslendirmen Kadrosu

Animasyon filmleri için seslendirmen kadrosunun her şeyden önce geldiğini söylemek gerek. Özellikle görsel olduğu kadar işitsel bir detay olan sinemanın burada bize kazandırdığı çok özel isimler var. Sevimli robot Wall-E için seslendirmen olarak Ben Burtt ismini görüyoruz. Eve içinse Elissa Knight ismi öne çıkıyor. Ayrıca sesleriyle John Ratzenberger, Fred Willard, Sigourney Weaver, Jeff Garlin, Kathy Najimy, Teddy Newton gibi önemli isimlerle de karşılaşabiliyoruz.

Wall-E Fragmanı

Hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden filmin fragmanlarında bile izlemek için bir sebep bulabilirsiniz. Sevimli ve insanoğlunu ufak ufak eleştiren bir robot hikâyesiyle keyifli vakit geçirmenin mümkün olduğunu göreceksiniz. Ayrıca diğer animasyon filmleri için ilgili kategoriyi takip edebilirsiniz.

Görüşünü Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir