Bugün Ne İzlesek? 8 Mayıs 2019 #2

arif v 216 filminin afişi

Arif v 216 (2018)

Cem Yılmaz denildiğinde mutlaka akla gelen filmlerin başında GORA geliyor. GORA deyince ise 216 hakkında bir şey düşünmemek pek mümkün değil. Filmin en efsanevi karakterlerinden birisi olan robotu canlandıran Ozan Güven ise bu film için adeta bir eküriye dönüşmüş durumda. Arif v 216 filmi bu anlamda komedi olmasının yanı sıra macera türünü kapsayarak bizi geçmişe doğru bir kültürel yolculuğa çıkaracak. Senaristliğini ve yapımcılığını Cem Yılmaz’ın üstlendiği filmin yönetmeni ise Kıvanç Baruönü oldu.

Arif v 216 Konusu

Arif v 216 filminin konusu tamamıyla komplike bir olaylar dizisinden oluşuyor. Yine AROG filminde olduğu gibi bir zaman yolculuğu ile taçlandırılan maceranın başlangıcı ise 216’nın dünyaya gelmesiyle oluyor. Bir robot olmasına rağmen izlediği Yeşilçam filmlerinden ve oradaki saf duygulardan feyz alarak insan olmaya karar veren 216, Arif’e ulaşmak için dünyaya doğru yola çıkar.

arif-v-216-filmi

Ancak dünyaya gelişinin başka bir sebebi daha vardır. Tabi ki dünyaya aniden gelen, nereden geldiği belli olmayan ve aynı zamanda amacı bilinmeyen bir robotun tüm dünya gündemine oturmasıyla işler karışır. Cem Yılmaz hem kendisini hem de dostu 216’yı korumak için zaman makinesini eline alır ve o an hatlar karışır. 216 tarafından yapılan bir müdahaleyle geçmişe giden ikili Türkiye’nin ve Türk kültürünün birçok önemli noktasıyla karşılaşacaktır.

Filmde geçmişte kaybolan ikiliye bir aile kapılarını aralar. Kör bir kıza gönlünü kaptıran 216 ise adeta izlediği Yeşilçam filmlerindeki bir karaktere dönüşmüştür. İnsan olmak adına mükemmel bir fırsat yakalayan 216’nın hırslarına ve kibre yenik düşmesi ise Arif ile arasını açacaktır. Halen daha farklı bir zaman diliminde olmaları ise daha ciddi sorunlara yol açar. Çünkü geçmişi değiştirmek dünyanın ve insanlığın geleceği için pek olumlu sonuçlar doğurmayacaktır. Geçmiş sahneleri renklendiren Zeki Müren, Sadri Alışık, Ediz Hun, Cüneyt Arkın gibi müthiş efsanelerle Arif v 216 filminin izlenmeye değer olduğu kanısındayız.

arif-v-216-filmi-zeki-müren

Arif v 216 Oyuncu Kadrosu

Diğer serilerle kıyaslandığında daha dar bir oyuncu kadrosu olmasına rağmen senaryonun gidişatı farklılığıyla sizi yakalayacaktır. Cem Yılmaz, Ozan Güven, Özkan Uğur, Zafer Algöz ve Çağlar Çorumlu gibi eski filmlerde de rol alan isimleri tekrar görebiliyoruz. Ayrıca Cem Yılmaz’ın abisi Can Yılmaz, Seda Bakan, Kerem Alışık, Mert Fırat, Farah Zeynep Abdullah, Zeynep Kankonde, Tuncay Beyazıt, Özgür Emre Yıldırım, Kubilay Aka, Murat Arkın, Ediz Hun ve Mustafa Sandal gibi yıldızlar topluluğunu da kadrosunda barındırmaktadır.

Arif v 216 Fragmanı

Yayınlanan fragmanları filmin ufak kısımları hakkında güldürü dozajını açıkça belli ediyor. Ancak hikâyenin sürükleyiciliği ve filmin sonunda bağlanılan nokta çok ilgi çekici bir finale dönüşüyor. Macera filmleri arasında bu tip sürpriz sonlara alışık olabiliriz. Fakat ana türü komedi olan bir film için bu durum oldukça şaşırtıcı bir sonuca dönüşüyor.

Görüşünü Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir