Bugün Ne İzlesek? 8 Mayıs 2019

Bu Son Olsun (2012)

Bu Son Olsun filmiyle orta yaşlıları 80’lerde yaşananlara, gençleri ise kitaplardan okuduğumuz zamanlara götürecek bir yapımla karşı karşıya kalıyoruz. Türkiye’nin darbe ile imtihanını kara mizah olarak ele alan bir film olarak 2012 yılında çekildi. Dram ve komedi türünü politik unsurlarla bir araya getirmesi ise büyük bir kitleye erişmesinin en büyük sebepleri arasındaydı. Orçun Benli, senaryosunu yazdığı bu yapım için yönetmen koltuğuna da oturan isim oldu. Senaryoya katkısı bulunan bir diğer isim ise Şükrü Üçpınar idi. Zengin oyuncu kadrosuyla müthiş bir eleştiri filmi olduğunu söylemek mümkün.

Bu Son Olsun Konusu

Bu Son Olsun filminin ismini duyduğunuzda kulağınızda bir Cem Karaca tınısı hissedebilirsiniz. Onun şarkı sözünden esinlenerek böyle bir isimle beyazperdeye yansıdı. Ve bir anlamda gerçekten bunun son olmasını temenni eden bir alt metne sahipti.

bu-son-olsun-film

Film, 12 Eylül 1980 askeri darbesini en çarpıcı kesitleriyle değil komediyle izleyiciye sunmayı başardı. Filmin en önemli yanı tek bir hikâye üzerine odaklanmamasıdır. Yani bir yandan sağ ve sol çatışmasını farklı iki grup üzerinden izleyebiliyoruz. Diğer taraftan ise beş evsiz kafadarın konuyla hiç alakaları olmamalarına rağmen yaşadıklarına dokunma şansı yakalıyoruz.

bu-son-olsun-filmi

İlk bakışta Sinan ve Lale’nin yaşadığı aşka ve devrime yönelik bir film gibi görünebilir. Ancak Cevat, Yaşar, Apo, Kovboy Ali ve Ertuğrul isimli beş evsizin bile kendilerine has bir hikâyesi var. Sinan ve Lale’nin devrim niteliğindeki suçlamalar doğrultusunda siyasi koğuşlara atılması şaşırtıcı değil. Fakat 12 Eylül darbesiyle beraber sokağa çıkma yasağı ilan edildiğinde evsiz olan beş kafadar ne yapacak? İşte böylesine sarmal bir hikâyenin en güzel yanını da bu filmle görme şansı yakalayacağız.

bu-son-olsun-filmi

Bu Son Olsun Oyuncu Kadrosu

Oyuncu kadrosunun dikkat çeken bir yapıda olduğunu söylemiştik. Ciddi bir biçimde başarılı isimlerle çalışılmış. Bu Son Olsun oyuncuları arasında başroller filmi izleme listesine almanız için yeterli olacaktır. Engin Altan Düzyatan tarafından canlandırılan Sinan ve Hazal Kaya tarafından oynanmış Lale karakteri öne çıkıyor. Ayrıca Ufuk Bayraktar, Ferit Kaya, Mustafa Uzunyılmaz, Orhan Eşkin, Murat Akkoyunlu, Kerem Corogil, Volga Sorgu, Sertaç Ekici, Engin Alkan, Serkan Genç, Bülent Çorak ve Ciguli gibi isimler bulunuyor.

Bu Son Olsun Fragman

Filmin fragmanı ile siyasal anlamda çok üst düzey bir baskının olmadığını da hissedeceksiniz. Politik dram filmleri arasında belirli bir görüşü ve belirli bir düşünceyi çok bariz şekilde empoze eden yapımların tercih edilmemesi bundan kaynaklanıyor. Ancak filmin gerçekten izleyiciyi boğmayan bir akışa sahip olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Daha çok politik veya dram filmler için tavsiye almak istiyorsanız ilgili kategoriye göz atabilirsiniz.

Görüşünü Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir